Koliko traje vozački?
Ovo pitanje je jedno od top pitanja koja se postavljaju prilikom informiranja ili upisa u autoškolu. Razumljivo. Današnji rasporedi su tako složeni da je velika većina ljudi u žurbi i kada nešto želimo, voljeli bi da se i što prije stvar realizira. U nastavku ću opisati minimalno trajanje obuke kandidata za vozača B kategorije. Sve o čemu pišem je propisano pravilnicima o osposobljavanju i provedbi ispita, ali neću navoditi suhoparne propise već uobičajne okvire iz prakse.
Proces obuke započinje sa prometnim propisima i sigurnosnim pravilima (teorija). Propisani fond sati za ovaj dio nastave je ukupno 30 nastavnih sati i svaki radni dan se smije održati najviše 3 nastavna sata. Znači, teorijska nastava mora trajati minimalno 10 radnih dana, tj. 2 tjedna. Po završenom tečaju propisa kandidata se prijavljuje za polaganje pismenog dijela ispita. Termin ispita i provedbu ispita određuje ovlaštena organizacija, a to je Hrvatski autoklub. Prosječno vrijeme čekanja za pristupanje ispitu je između 7 i 15 dana. Kada sve ovo zbrojimo ispada da je nekakvo minimalno potrebno vrijeme od početka nastave do testiranja 3 tjedna. U slučaju da osoba ne zadovolji na testu, potrebna je ponovna prijava za testiranje i tu se onda produžuje cijeli proces za otprilike 2 do 3 tjedna.
Uzmimo za primjer da je osoba uspješno savladala testove čime su ispunjeni uvjeti za početak obuke iz upravljanja vozilom. Prvih 5 sati obuke, kandidata se smije obučavati po 1 nastavni sat, a nakon toga po 2 sata osim ako se obuka radi na državnoj cesti, brzoj cesti ili autocesti. Tada se dozvoljava obuka 3 nastavna sata i to se posebno evidentira. Ukupni minimalni fond sati nakon kojeg se može prijaviti na ispit je 35 nastavnih sati. Jednostavnim računanjem vidimo da za završetak obuke iz upravljanja vozilom treba minimalno 20 radnih dana (5 dana po 1 sat i 15 dana po 2 sata). Računajući i vikende za obuku iz upravljanja vozilom je u idealnom slučaju potrebno oko mjesec dana. Po završetku obuke, kandidata se prijavljuje na ispit ovlaštenoj stručnoj organizaciji nakon čega se može očekivati ispit između 7 i 15 dana.
Osim propisa i upravljanja vozilom postoji i treći dio nastave, a to je pružanje prve pomoći osobama stradalim u prometnoj nesreći, ali taj dio obuke uglavnom ne produžuje ukupno trajanje obuke s obzirom da se može kombinirati paralelno sa obukom iz upravljanja vozilom.
ZAKLJUČAK: Minimalno vrijeme koje je potrebno odvojiti za cijeli proces obuke kandidata za vozača B kategorije i polaganje ispita je 2 mjeseca. Svakako treba voditi računa da autoškole planiraju tečajeve i da isti ne započinju svakodnevno. Postoji mogućnost pada na ispitu. Uz sve ostale obaveze koje imaju kandidati i instruktori možda se obuka neće moći izvoditi svakodnevno (posebno u ljetnim mjesecima), realno vrijeme na koje treba računati je oko 3 mjeseca.
Upis u autoškolu je potrebno dobro isplanirati jer je to stvar koja se najčešće radi samo jednom u životu. Prije upisa u autoškolu treba se dobro raspitati oko kapaciteta autoškola. Svakako treba provjeriti sa kojim kadrovima raspolažu te kolika im je veličina voznog parka.
Želite li položiti vozački ispit do početka sljedeće školske ili fakultetske godine, sada je krajnje vrijeme za upis. Sljedeći termini početka tečajeva B kategorije u našim autoškolama su:
18.06.2019. – Donji Miholjac
28.06.2019. – Našice
Vidimo se!